Ohjelma > Englanninkielistä mangaa genreittäin

Englanninkielistä mangaa genreittäin

Vinkkaa sitä mangaa -ohjelmanumeron toisena lisukkeena laaja genrelistaus englanninkielisestä mangasta.

Voit ladata koko listauksen myös tästä: PDF

Romantiikka

  • Haaremisarjat
  • Koulusarjat
  • Aikuisuuden kynnyksellä

Yliluonnollisia voimia

  • Vampyyreja
  • Zombeja
  • Taikatyttöjä
  • Henkiolentoja ja demoneita
  • Erikoiskykyjä

Seikkailuja

  • Fantasiaa
  • Avaruusoopperoita ja robotteja
  • Rikoksia ja mysteereitä
  • Taisteluita ja sotaa
  • Kauhu ja dystopiat

Elämänmakuista menoa

  • Söpöilyä
  • Draamaa
  • Historialliset
  • Samurait

Harrastuksia

  • Urheilua ja pelejä
  • Ruokia ja juomia
  • Musiikkia
  • Taide
  • Opiskelu ja vapaa-aika


ROMANTIIKKA

Haaremisarjat:
QuinRose & Soumei Hoshino: Alice in the Country of Hearts (1-6)
Kou Matsuzuki: Happy Café (1-15)
Kenjiro Hata: Hayate the Combat Butler (1-39, jatkuu)
Yuki Kure: La Corda D'Oro (1-17)
Ken Akamatsu: Love Hina (1-14)
Bisco Hatori: Ouran High School Host Club (1-18)
Haru Minagawa: Starry Sky (1-3, jatkuu)
Tomoko Hayakawa: The Wallflower (1-34, jatkuu)
Yuki Fujinari: Ugly Duckling's Love Revolution (1-4)

Koulusarjat:
Kiyoko Arai: Beauty Pop (1-10)
Youko Kamio: Boys Over Flowers (1-37)
Hisaya Nakajo: Hana-Kimi (1-23)
Kazune Kawahara: High School Debut (1-14)
Karuho Shiina: Kimi ni Todoke: From Me to You (1-20, jatkuu)
Aya Nakahara: Love Com (1-17)
Hiro Fujiwara: Maid Sama! (1-18)
Kazurou Inoue: Midori Days (1-8)
Izumi Tsubaki: Oresama Teacher (1-16, jatkuu)
Satomi Ikezawa: Othello (1-7)
Miwa Ueda: Peach Girl (1-18)
Jin Kobayashi: School Rumble (1-22)
Takako Shigematsu: Tenshi Ja Nai! (1-8)
Mitsuba Takanashi: The Devil Does Exist (1-11)
Yuyuko Takemiya: Toradora! (1-6, jatkuu)

Aikuisuuden kynnyksellä:
Youko Maki: Aishiteruze Baby (1-7)
Miki Aihara: Hot Gimmick (1-12)
Masami Tsuda: Kare Kano (1-21)
Kiiro Yumi & Hiro Arikawa: Library Wars (1-12, jatkuu)
Rumiko Takahashi: Maison Ikkoku (1-15)
Wataru Yoshizumi: Marmalade Boy (1-8)
Aya Kanno: Otomen (1-18)
Be-Papas & muut: Revolutionary Girl Utena (1-5)
Yoshiki Nakamura: Skip Beat (1-33, jatkuu)
Maki Minami: Special A (1-17)

YLILUONNOLLISIA VOIMIA

Vampyyreja:
Asuka Katsura: Blood+ (1-5)
Masayuki Takano: Blood Alone (1-10, jatkuu)
Yuuki Kodama: Blood Lad (1-10, jatkuu)
Kazuko Furumiya: Bloody Kiss (1-2)
Nozomu Tamaki: Dance in the Vampire Bund (1-14)
Bisco Hatori: Millennium Snow (1-3, jatkuu)
Akihisa Ikeda: Rosario + Vampire (1-10)
Nanae Chrono: Vassalord (1-7)

Zombeja:
Daisuke Satou: Highschool of the Dead (1-7, jatkuu)
Shinichi Kimura & Sacchi: Is This a Zombie? (1-8)
Rei Mikamoto: Reiko The Zombie Shop (1-11)
Mitsuru Hattori: Sankarea (1-9, jatkuu)
PEACH-PIT: Zombie-Loan (1-13)
Tite Kubo: Zombie Powder (1-4)

Taikatyttöjä:
CLAMP: Cardcaptor Sakura (1-12)
CLAMP: Magic Knight Rayearth (1-3)
Matsuri Hino: Merupuri (1-4)
Mizuo Shinonome & muut: Princess Tutu (1-2)
Magica Quartet & Hanokage: Puella Magi Madoka Magica (1-3)
Naoko Takeuchi: Sailor Moon (1-18)
Arina Tanemura: Sakura Hime: The Legend of Princess Sakura (1-12)

Henkiolentoja ja demoneita:
Kanoko Sakurakoji: Black Bird (1-18)
Kazue Katou: Blue Exorcist (1-12, jatkuu)
Katsura Hoshino: D. Gray-man (1-24, jatkuu)
Julietta Suzuki: Kamisama Kiss (1-17, jatkuu)
Yuki Midorikawa: Natsume's Book of Friends (1-16, jatkuu)
Hiroshi Shiibashi: Nura - Rise of the Yokai Clan (1-25)
Milan Matra: Omamori Himari (0-12)
Kazuya Minekura: Saiyuki (1-9)
Hiroyuki Takei: Shaman King (1-32)
Isuna Hasekura & Keito Koume: Spice & Wolf (1-9, jatkuu)
Kazuko Higashiyama & Sakura Kinoshita: Tactics (1-15)
Hotaru Odagiri: The Betrayal Knows My Name (1-11, jatkuu)

Erikoiskykyjä: Kaoru Yuki: Angel Sanctuary (1-20)
BONES & Tensai Okamura: Darker Than Black (1-2)
Rei Toma: Dawn of the Arcana (1-13)
Yoko Matsushita: Descendants of Darkness (1-12, jatkuu)
Yukiru Sugisaki: D.N. Angel (1-15)
Katsuhiro Otomo: Domu (yksiosainen)
Tachibana Higuchi: Gakuen Alice (1-31)
Yuuya Aoki & Rando Ayamine: Get Backers (1-39)
Touya Mikanagi: Karneval (1-12, jatkuu)
Yukako Kabei & Shiori Teshirogi: Kieli (1-2)
Yun Kouga: Loveless (1-12, jatkuu)
Type-Moon & Shounen Sasaki: Lunar Legend Tsukihime (1-10)
Noboru Kimura & Kenetsu Satou: My-Hime (1-5)
Donbo Koge: Pita-Ten (1-8)
Yuuya Aoki & Akinari Nao: Psycho Busters (1-7)
Nagaru Tanigawa & muut: The Melancholy of Haruhi Suzumiya (1-20, jatkuu)
Yoshihiro Togashi: Yu Yu Hakusho (1-19)

SEIKKAILUJA

Fantasiaa:
Yuki Amemiya & Yukino Ichihara: 07-Ghost (1-17)
Nobuhiro Watsuki: Buso Renkin (1-10)
Yuu Watase: Ceres (1-14)
Norihiro Yagi: Claymore (1-25, jatkuu)
Kairi Fujiyama: Dragon Eye (1-9)
Hiro Mashima: Fairy Tail (1-41, jatkuu)
Yoshihiro Togashi: Hunter x Hunter (1-32, jatkuu)
Yuichi Kumakura: Jing King of Bandits (1-7)
Shiro Amane: Kingdom Hearts (1-4)
Yuhki Kamatani: Nabari no Ou (1-14)
Ken Akamatsu: Negima! Magister Negi Magi (1-38)
Jun Mochizuki: Pandora Hearts (1-21, jatkuu)
Toshiaki Iwashiro: Psyren (1-16)
Akira Amano: Reborn! (1-42)
Masami Kurumada: Saint Seiya (1-28)
Hiroyuki Asada: Tegami Bachi (1-17, jatkuu)
CLAMP: Tsubasa Reservoir Chronicles (1-28)
CLAMP: xxxHolic (1-19)
Chie Shinohara: Red River (1-28)
Yumi Tamura: Basara (1-27)
Shinobu Ohtaka: Magi - The Labyrinth of Magic (1-20, jatkuu)
Yasuhiro Nightow: Trigun Maximum (1-14)

Avaruusoopperoita ja robotteja:
Keiko Takemiya & Ryu Mitsuse: Andromeda Stories (1-3)
Kozue Amano: Aria (1-12)
CLAMP: Chobits (1-8)
Majiko! & muut: Code Geass: Lelouch of the Rebellion (1-8)
PEACH-PIT: DearS (1-8)
GAINAX & Hajime Ueda: FLCL (1-2)
Shouji Gatou & muut: Full Metal Panic (1-9)
Hiroya Oku: Gantz (1-37)
Masamune Shirow: Ghost in the Shell (yksiosainen, jolle epävirallista jatkoa)
Yu Aida: Gunslinger Girl (1-15)
GAINAX & muut: Gurren Lagann (1-10)
Yoshiyuki Tomino & muut: Gundam Seed (1-5)
Mari Matsuzawa: Hinadori Girl (1-3)
Hitoshi Okuda: No Need for Tenchi! (1-12)
Satoru Akahori & Yumisuke Kotoyoshi: Saber Marionette J (1-5)
Hisae Iwaoka: Saturn apartments (1-7)
Shoji Kawamori & Hajime Yatate: The Vision of Escaflowne (1-8)
Makoto Shinkai & Mizu Sahara: The Voices of a Distant Star (yksiosainen)
Keiko Takemiya: Toward the Terra (1-3)
CLAMP: X/1999 (1-18, jatkuu)

Rikoksia ja mysteereitä:
Ai Ninomiya: Are You Alice? (1-9, jatkuu)
Rei Hiroe: Black Lagoon (1-9, jatkuu)
Yoshiki Tonogai: Doubt (1-4)
Ryohgo Narita & Akiyo Satorigi: Durarara! (1-4)
Ryukishi 07 & Karin Suzuraki: Higurashi: When They Cry (1-2)
Youzaburou Kanari & Fumiya Satou: Kindaichi Case Files (1-27)
Yukinobu Hoshino: Professor Munakata's Bristish Museum Adventures (yksiosainen)
Ryukishi 07 & Kei Natsumi: Umineko When They Cry (1-4)
Kazuya Minekura: Wild Adapter (1-6, jatkuu)

Taisteluita ja sotaa:
Motofumi Kobayashi: Apocalypse Meow (0-3)
Koushun Takami & Masayuki Taguchi: Battle Royale (1-15)
Kentaro Yabuki: Black Cat (1-20)
Junya Inoue: Btooom! (1-13, jatkuu)
Shirow Miwa: Dogs: Bullets and Carnage (1-9, jatkuu)
Hirohiko Araki: Jojo's Bizarre Adventure (1-108, jatkuu)
Nitro+Chiral & Suguro Chayamachi: Togainu no Chi (1-10, jatkuu)

Kauhu ja dystopiat:
Setona Mizushiro: After School Nightmare (1-10)
Tadashi Kawashima & Toka Adachi: Alive - The Final Evolution (1-21)
Hajime Isayama: Attack on Titan (1-12, jatkuu)
Mohiro Kitoh: Bokurano - Ours (1-11)
Jinsei Kataoka & Kazuma Kondou: Deadman Wonderland (1-13)
Sakae Esuno: Future Diary (1-12)
Asika Katsura: Le Portrait de Petit Cossette (1-2)
Naoki Urasawa: Naoki Urasawa's Monster (1-18)
Atsuko Asano: No. 6 (1-8, jatkuu)
Kazuo Umezu: Scary Book (1-6)
Shiho Inada & Fuyumi Ono: The Ghost Hunt (1-12)
Koji Suzuki & muut: The Ring (1-2)
Junji Ito: Uzumaki (1-3)

ELÄMÄNMAKUISTA MENOA

Söpöilyä:
Kagami Yoshimizu: Lucky Star (1-10, jatkuu)
Ume Aoki: Sunshine Sketch (1-7, jatkuu)
Kou Yaginuma: Twin Spica (1-16)

Draamaa:
Naoki Urasawa: 20th Century Boys (1-22)
Yuu Watase: Absolute Boyfriend (1-6)
Natsumi Andou: Arisa (1-12)
Yumi Unita: Bunny Drop (1-10)
Daisuke Igarashi: Children of the Sea (1-5)
Kyousuke Motomi: Electric Daisy (1-16, jatkuu)
Chica Umino: Honey and Clover (1-10)
Novala Takemoto: Kamikaze Girls (yksiosainen)
Fuyumi Souryo: Mars (1-15)
PEACH-PIT: Rozen Maiden (1-8)
Hinako Ashihara: Sand Chronicles (1-10)
Koji Kumeta: Sayonara, Zetsubou-Sensei (1-30)
Taiyou Matsumoto: Tekkon Kinkreet (1-3/yksiosainen)
Yayoi Ogawa: Tramps Like Us (1-14)
Tatsuhiko Takimoto: Welcome to the N.H.K! (1-8)
Inio Asano: What a Wonderful World (1-2)

Historialliset:
Kaoru Mori: A Bride's Story (1-6, jatkuu)
Kaori Yuki: God Child (1-8)
Hidekazu Himaruya: Hetalia (1-6, jatkuu)
Kazuo Koike & Kazuo Kamikura: Lady Snowblood (1-4)
Yuki Urushibara: Mushishi (1-10)
Fumi Yoshinaga: Oooku - The Inner Chamber (1-10, jatkuu)
Kaori Yuki: The Cain Saga (1-5)
Marie Yamazaki: Thermae Romae (1-6)
Kairi Yura & Sai Yukino: The Story of Saiunkoku (1-9)

Samurait:
Takashi Okazaki: Afro Samurai (1-2)
Hiroaki Samura: Blade of the Immortal (1-30)
Hideaki Sorachi: Gintama (1-53, jatkuu)
Taeko Watanabe: Kaze Hikaru (1-34, jatkuu)
Kazuo Koike & Goseki Kojima: Lone Wolf and Cub (1-28)
Nane Chrono: Peace Maker Kurogane (1-6, jatkuu)
Nobuhiro Watsuki: Rurouni Kenshin (1-28)
Akimine Kamijyo: Samurai Deeper Kyo (1-38)
Manglobe & Masaru Gotsubo: Samurai Champloo (1-2)
Takehiko Inoue & Eiji Yoshikawa: Vagabond (1-36, jatkuu)

HARRASTUKSIA

Urheilua ja pelejä:
Oh! Great: Air Gear (1-37) (rullaluistelu)
Nobuyuki Fukumoto: Akagi (1-28, jatkuu) (mahjong-peli)
Mitsuba Takanashi: Crimsom Hero (1-20) (lentopallo)
Mitsuru Adachi: Cross Game (1-17) (pesäpallo)
Riichiro Inagaki & Yuusuke Murata: Eyeshield 21 (1-37) (amerikkalainen jalkapallo)
Hinako Ashihara: Forbidden Dance (1-4) (tanssi)
Yumi Hotta & Takeshi Obata: Hikaru no Go (1-23) (go-peli)
Shuichi Shigeno: Initial D (1-48) (autourheilu)
Nobuyuki Fukumoto: Kaiji (1-13) (mahjong-peli)
Ai Morinaga: My Heavenly Hockey Club (1-14) (jääkiekko)
Rumiko Takahashi: One Pound Gospel (1-4) (nyrkkeily)
Takeshi Konomi: Prince of Tennis (1-42) (tennis)
Takehiko Inoue: Real (1-13, jatkuu) (koripallo)
Takehiko Inoue: Slam Dunk (1-31) (koripallo)
Hisaya Nakajo: Sugar Princess (1-2) (taitoluistelu)
Shinobu Ohtaka: Sumomomo Momomo (1-12) (taistelulajit)
Daisuke Higuchi: Whistle! (1-24) (jalkapallo)

Ruokia ja juomia:
Tadashi Agi & Shu Okimoto: Drops of God (1-39, jatkuu)
Ayumi Komura: Mixed Vegetables (1-8)
Natsume Ono: Ristorante Paradiso (yksiosainen)
Mitsutoshi Shimabukuro: Toriko (1-28, jatkuu)
Takashi Hashiguchi: Yakitate!! Japan (1-26)

Musiikkia: Sakuishi Harold: Beck (1-34)
Kiminori Wakasugi: Detroit Metal City (1-10)
Maki Murakami: Gravitation (1-12)
Tomoko Ninomiya: Nodame Cantabile (1-25)

Taide: Yoshihiro Tatsumi: A Drifting Life (1-2)
Tsugumi Ohba & Takeshi Obata: Bakuman (1-20)
Shimoku Kio: Genshiken (1-9)
Usamaru Furuya: Genkaku Picasso (1-3)

Opiskelu ja vapaa-aika:
Eiji Nonaka: Cromartie High School (1-17)
Tohru Fujisawa: GTO (1-25)
Yukie Nasu: Here is Greenwood (1-9)
Masayuki Ishikawa: Moyashimon (1-13)
Nico Tanigawa: No Matter How You Look at It, It's You Guys' Fault I'm Not Popular! (1-5, jatkuu)
Jiro Taniguchi: The Walking Man (yksiosainen)

Puolenkuun Pelit
Fantasiapelit
iroiro.fi
Sir Roi
Sammakko
Bard & Jester
Urumi
B2
Lehmäoja
Panimoravintola Plevna
Omoi
Kissakarhu